روش علمی کاشت انواع نهال

در این بخش قصد داریم بهترین روش کاشت نهال گلدانی و را برای افزایش گیرایی نهال توضیح دهیم. در این بخش سعی شده است مراحل کاشت نهال به ساده ترین شکل و درعین حال کامل ترین صورت بیان شود. در صورتی که در بخشی از پروسه کاشت نهال دچار مشکل شدید، می‌توانید با متخصصان نهالستان وحیدافشار تماس بگیرید.

برای مشاهده تفاوت‌های نهال‌های ریشه و نهال‌های گلدانی می‌توانید به پست وبلاگ مزیت نهال گلدانی و نهال ریشه مراجعه فرمائید.

-روش کاشت نهال ریشه:

1- در موقع خرید انواع نهال به نوع نهال و کیفیت آن دقت کنید.

2- پس از خرید و تهیه‌ی نهال، ریشه‌های نهال را در یک گونی یا پارچه یا کیسه‌ی نایلونی مرطوب قرار داده تا از خشک شدن ریشه‌های موئین جداً پیشگیری گردد.

3- در موقع حمل نهال خریداری شده تلاش گردد در معرض باد یا هوای تند قرار نگیرد.

4- پس از حمل و رسیدن نهال به مقصد بلافاصله اقدام به غرس یا کشت فرمائید.

5- قبل از کاشت نهال، سر ریشه‌های اصلی نهال را هرس کنید و بعد از کاشت از ارتفاع 50 تا 70 سانتی‌متری بالای محل پیوند هرس اولیه را انجام دهید.

6- چاله و محل کاشت نهال را حداقل به قطر و عمق 50 سانتی متری با بیل دستی یا مته مکانیکی کنده و سپس نهال را در وسط چاله قرار داده و خاک نرم و الک کرده زراعتی (سطح الارضی) را با مقداری کود دامی ‌یا کود (ورمی‌ کمپوست) پوسیده مخلوط کرده، اطراف ریشه‌های نهال بریزید. سپس نهال را مختصراً و آرام تکان دهید تا خاک‌های اطراف ریشه‌ها جا‌به‌جا گردد و با مختصر فشار پنجه‌ی پا در حالیکه خود با یک دست نهال را گرفته‌اید، موجب چسبیدن خاک‌های نرم ریخته شده دور نهال به ریشه‌ها شوید تا نهال در محل کشت محکم‌تر گشته و در مقابل باد تکان نخورد.

توجه: اگر نهال شما گلدانی باشد، بایستی گلدان به طور کامل از خاک نهال جدا شود بگونه‌ای که خاک گلدان مرتب بماند.(ریشه از خاک جدا نشود) و سپس ادامه عملیات کاشت انجام گیرد. در قسمت پایین این گام به صورت مشخص برای نهال گلدانی توضیح داده شده است.

7- تلاش کنید نهال خریداری شده شما تا هر کجا که در خاک بوده به همان اندازه در خاک قرار بگیرد و سعی شود حتماً محل پیوندک حداقل 3 تا 4 سانتی متر در بیرون خاک بماند.

8- پیوند نهال باید پشت به باد قرار بگیرد، در نقاط بادخیز استفاده از قیم برای نگه‌داری در سال‌های اولیه توصیه می‌گردد.

9- پس از کاشت نهال حتما در همان روز آبیاری فرمائید.

10- تا دو سال پس از کشت نهال از دادن کود شیمیایی جداً خودداری فرمائید.

"مطمئن باشید که نهال خریداری شده شما از این نهالستان قابل اطمینان و اعتماد است. اینک شما تمام تلاش و سعی خود را به نحو احسن نموده‌اید انشالله ثمره و نتیجه آن را خواهید گرفت."

نحوه کاشت نهال

-نهال گلدانی:

کاشت نهال گلدانی همانند نهال ریشه می‌باشد و تمام گام های بالا باید انجام شود، تنها تفاوت اصلی آن خارج کردن گلدان و کاشت نهال می‌باشد. برای همین منظور گام 6 مربوط به نهال گلدانی به شکل زیر انجام می گیرد:

6- ابتدا با استفاده از کاتر قسمت پایینی گلدان را طبق شکل زیر جدا می‌کنیم.

برش انتهایی گلدان

1-6- یک برش طولی از قسمت بالای گلدان تا انتهای گلدان به وسیله‌ی کاتر انجام دهید. به آرامی و بدون اینکه هیچ گونه فشار به خاک وارد شود کیسه گلدان را از نهال جدا کنید. توجه کنید به هیچ عنوان نباید خاک گلدان بریزد یا پخش شود.

برش جانبی و خارج کردن کیسه پلاستیکی

2-6- نهال را در داخل چاله از قبل آماده شده قرار دهید و سپس خاک نرم و الک کرده زراعتی (سطح الارضی) را با مقداری کود دامی ‌یا کود (ورمی‌ کمپوست) پوسیده مخلوط کرده، اطراف نهال بریزید. بعد از پر کردن چاله به آرامی و فشار کم با دستان خود خاک اطراف نهال را فشار دهید تا هوای موجود در خاک خارج شود. توجه کنید اگر فشار زیاد به خاک اطراف نهال وارد کنید (فشار زیاد با پا یا دست)، موجب آسیب به ریشه نهال می شود.

حفر گودال مناسب و جایگذاری نهال

پر کردن چاله با مخلوط خاک و کود ورمی کمپوست

7- تلاش کنید نهال خریداری شده شما تا هر کجا که در خاک بوده به همان اندازه در خاک قرار بگیرد و سعی شود حتماً محل پیوندک حداقل 3 تا 4 سانتی متر در بیرون خاک بماند.

8- پیوند نهال باید پشت به باد قرار بگیرد، در نقاط بادخیز استفاده از قیم برای نگه‌داری در سال‌های اولیه توصیه می‌گردد.

9- پس از کاشت نهال حتما در همان روز آبیاری فرمائید.

10- تا دو سال پس از کشت نهال از دادن کود شیمیایی جداً خودداری فرمائید.

سوالات پرتکرار

نهالستان وحیدافشار به تمامی سوالات شما عزیزان در صفحات مجازی و یا به صورت تلفنی پاسخ خواهد داد.

آیا نهال گلدانی را میتوانیم در فصل تابستان بکاریم؟

بله، از ویژگی های مهم نهال گلدانی قابلیت کاشت در خارج از فصل کاشت سنتی است.

آیا آبیاری نهال بعد از کاشت لازم است؟

بله، حتما نهال را بعد از کاشت در زمین اصلی آبیاری نمائید.